Czy wiesz, że niektóre odpady nadają się do ponownego wykorzystania bez ingerencji profesjonalnego recyklera? Recyklerem możesz stać się TY i w domowym zaciszu sprawić, że zanim coś wyrzucisz możesz jeszcze wiele zyskać, wykorzystując te odpady ponownie. Co ciekawe, nie trzeba ich nawet w żaden sposób przetwarzać, wystarczy zmienić ich sposób wykorzystania. Przeznaczenie ich może być już zupełnie inne. Warto! Zaoszczędzisz dla siebie i dla środowiska.

Przykładów odpadów, które można wykorzystać ponownie jest wiele. Poniżej podpowiadamy o możliwościach my podzielimy się z Wami tymi, które uważamy za najbardziej dostępne.

  • Fusy po kawie – zanim trafią do brązowego pojemnika lub kompostownika wykorzystaj ponownie np do:

– peelingu do ciała,

– nawożenia kwiatów (bogactwo fosforu, magnesu, potasu i związków azotu),

– neutralizacji intensywnych zapachów, np. po krojeniu cebuli czy czosnku.

  • Bawełniane koszulki – zanim swoich starych ubrań pozbędziesz się w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (TAK… odzież i tekstylia powinny być zbierane selektywnie i dostarczane do PSZOKów) wykorzystaj je jeszcze na ścierki i szmatki. Stara niepotrzebna nam odzież może posłużyć również jako posłanie dla naszych pupili.
  • Słoiki i szklane butelki – to nieodzowny element dawnych czasów kiedy to nasze babcie przygotowywały przetwory w kuchennych pieleszach. Możemy zawsze do tego wrócić, nie wyrzucajmy słoików, korzystajmy z nich ponownie, bez konieczności zakupu nowych.
  • Plastikowe butelki, kartoniki po napojach czy metalowe puszki – wszystkie z tych wymienionych odpadów powinny trafić do żółtych worków pojemników. Ale zanim je tam wrzucisz, pomyśl, czy nie warto wykorzystać ich do tego aby zrobić z nich np. karmniki dla ptaków. W Internecie jest mnóstwo inspiracji… zainspiruj się i Ty.
  • Stare firanki – zanim trafią do PSZOKu wykorzystaj je jeszcze i uszyj z nich woreczki wielorazowe na warzywa. W ten sposób nie tylko wykorzystasz zbędne już odpady ale wykorzystując uszyte woreczki na co dzień ograniczysz powstawanie kolejnych odpadów takich jak np. (foliowe torebki na warzywa).

Kreatywność w tym zakresie nie ma granic, dlatego, jeśli znasz, stosujesz jakieś metody ponownego wykorzystania odpadów to możesz podzielić się nimi z mieszkańcami KZGRL na naszym profilu na facebooku pod postem: „Jesteś kreatywny? WYKORZYSTUJ odpady ponownie! Recykling zaczyna się w Twoim domu! Masz na to wpływ!”. Jesteśmy ciekawi Waszej kreatywności.

Artykuł publikowany w ramach kampanii edukacyjnej „Recykling zaczyna się w Twoim domu! Masz na to wpływ” realizowanej przez Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego.