16 lipca 2018 Imieniny obchodzą Andrzej, Benedykt, Dzierżysław, Dziersław, Eustachy, Eustachiusz, Faust, Maria Magdalena, Marika, Ostap, Ruta, Stefan

Popup

wehikul.05

Ostatnia niedziela w Poniecu przebiegła w bardzo niecodzienny sposób. W godzinach popołudniowych mieszkańcy miasta mogli zauważyć przemieszczające się grupy osób w jednakowych niebieskich koszulkach z mapą w ręce. Dodatkowo zdziwić mogły osoby ucharakteryzowane na postacie historyczne, które zostały rozlokowane w rożnych punktach naszego miasta. W taki sposób właśnie 14 maja rozpoczęła się długo planowana i oczekiwana gra miejska zatytułowana „Poniecki Wehikuł Czasu”. 


Do gry przystąpiło 17 drużyn. Byli to nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale także całe rodziny oraz przyjaciele i znajomi.  O godzinie 13:00 przed Domem Strażaka, Burmistrz Ponieca  Jacek Widyński przywitał  podróżników w czasie życząc  wszystkim dobrej zabawy.  Pierwszym zadaniem przygotowanym dla zespołów było ułożenie puzzli z widokiem ponieckiej fary. Po wykonaniu zadania można było ruszać w dalszą trasę. Podczas podróży  wehikułem czasu na uczestników czekało wiele zadań takich jak : poszukiwanie monet, układanie wierszy, malowanie obrazu, ułożenie przestrzennej bramy Ponieca, dopasowanie starych przedmiotów do zawodów rzemieślniczych, uzupełnianie  mapy  gminy oraz łamigłówki pamięciowe. W trakcie wypełniania zadań na uczestników czekały postacie historyczne związane z historią gminy Poniec: Marcin Poniecki, Karol XII, Jan Mycielski, średniowieczni rycerze, to właśnie oni zadawali pytania podróżnikom w czasie gry. Ostatnim punktem trasy był szpital polowy który prowadził ks. Dr Jan Respądek wraz z siostrami miłosierdzia znajdujący się na terenie dzisiejszego Przedszkola Samorządowego w Poniecu.  Zadanie polegało na udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanym osobom.  W tym właśnie miejscu rozpoczął się mini piknik historyczny.  Na uczestników gry oraz mieszkańców   czekało wiele atrakcji tj.: stoisko średniowieczne  z pokazami walk rycerskich oraz strzelanie z łuku. Dodatkowo na zaproszenie organizatorów swoje wozy bojowe zaprezentowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej przy GCKSTiR w Bojanowie.  Po dotarciu wszystkich grup nastąpiło losowanie nagród wśród uczestników gry miejskiej oraz podsumowanie imprezy  przez Burmistrza Ponieca. Zwycięzcą Ponieckiego Wehikułu czasu została drużyna W&W w składzie: Edyta Wojciechowska, Aneta Wrotyńska, Roman Wrotyński, Zofia  Wojciechowska, Wiktoria Wrotyńska oraz Joanna Wojciechowska.

Gminne Centrum Kultury w Poniecu dziękuje wszystkim  osobom, którzy przyczynili się do organizacji niedzielnej  gry miejskiej ‘’ Poniecki  Wehikuł Czasu ‘’:
- 11 drużynie Harcerzy Starszych w Poniecu pod opieką druha przewodnika Pawła Szynki
- doktorowi Grzegorzowi Wojciechowskiemu , Damianowi Płowemu oraz grupie badawczo historycznej REGIMENT  za pomoc i wsparcie przy każdym aspekcie miejskiej gry
-  wszystkim wolontariuszom i osobom które wsparły nas podczas  imprezy
- Ochotniczej Straży Pożarnej z Poniecu.
Bardzo dziękujemy Burmistrzowi  Ponieca  Jackowi  Widyńskiemu za patronat i wsparcie  imprezy.

Zapraszamy do galerii